Yalnız Zaman Ruh Sağlığınız İçin Ne Kadar Önemli?

Yalnız zaman, zihinsel ve bedensel sağlıkta da önemli bir rol oynar. Başkalarının yanında olmak ödüllerle birlikte gelir ama aynı zamanda stres de yaratır. İnsanların ne düşündüğü hakkında endişelenmek, reddedilmeyi önlemek ve grubun geri kalanına uyum sağlamak için davranışınızı değiştirirsiniz.  Sosyal bir dünyanın parçası olmanın bu gibi bedelleri olsa da, bu zorluklardan bazıları yalnız zamanın neden bu kadar önemli olabileceğini gösteriyor. 

Kendinize zaman ayırmak, size sosyal baskılardan kurtulma ve kendi düşünce, duygu ve deneyimlerinizle bağlantı kurma şansı verir.

Yalnız Zamana İhtiyaç Duyduğunuzun İşaretleri

  • Asabi hissetmek,
  • Bazen küçük şeylerden kolayca sinirlenmek,
  • Diğer insanlarla bir şeyler yapmaya olan ilgiyi kaybetmek,
  • Bunalmış veya aşırı uyarılmış hissetmek,
  • Konsantre olmakta zorluk çekmek.

Yalnız Zaman Neden Önemlidir?

Yalnız kalmak için zaman bulmanın birçok önemli faydası olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Kişisel Keşif
  • Yaratıcılık
  • Sosyal Enerji

Kişisel Keşif

Kendinize zaman ayırmak, başkalarının dayatabileceği baskılar ve yargılar olmadan kendinizi keşfedebileceğiniz anlamına gelir ve kişisel gelişim için çok önemlidir. Başkalarının ihtiyaçları, ilgi alanları ve fikirleri hakkında endişelenmek yerine, yalnız zaman kendinize odaklanmanızı sağlar.

Yaratıcılık

Yalnız zaman, yaratıcılığınızı güçlendirmeye izin vermek için bir fırsattır . Diğer insanlarla ilgilenmeye veya onlarla etkileşime girmeye ihtiyaç duymadan, dış etkileri görmezden gelebilir ve kendi iç dünyanıza daha çok odaklanabilirsiniz.

Sosyal Enerji

Yalnız yaşamak olumsuz bir ışıkta görülme eğiliminde olabilir ancak kendimize yalnız zaman ayırmak tükendiğini hissettiğimiz sosyal enerjinin yeniden alevlenmesi için ihtiyacımız olan bir alandır.

Son olarak,

Kendimize yalnız zaman ayırmak   bazen yalnız olmakla karıştırılsa da, ara sıra kendinize zaman ayırmanın zihinsel sağlık ve esenlik için önemli olduğu açıktır. Kendi başınıza zaman geçirme düşüncesi sizi sıkıyor veya rahatsız ediyorsa, belirli bir göreve odaklanmanıza izin veren küçük bir yalnız zamanla başlamayı deneyin.

Kendi birlikteliğinizin tadını çıkarmada daha iyi hale geldikçe, bu yalnız zamanın, sosyal çevrenize döndüğünüz zaman için yenilenmiş ve ilham almış hissetmenize yardımcı olduğunu görebilirsiniz.

Yorum yap