Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

AFFET VE ÖZGÜR OL

Ocak 26, 2022 @ 8:00 am - 5:00 pm

AFFET VE ÖZGÜR OL

Önem verdiğiniz biri sizi incittiğinde, öfkeye, küskünlüğe ve intikam düşüncelerine tutunabilir veya affetmeyi seçerek  geleceğe doğru ilerleyebilirsiniz.

Kural basit; Geçmişte ki küskünlüğünüzün şimdiki sevincinizin önünde bir engel olmasına izin vermeyin.

Kim başkasının eylemlerinden veya sözlerinden zarar görmedi?

Belki bir ebeveyn büyümenizi sürekli olarak eleştirdi, bir meslektaşınız bir projeyi sabote etti ya da hayatınızda ki insan hak etmediğinizi düşündüğünüz halde sizi üzdü.

Bu yaralar sizde kalıcı bir öfke, acı, hatta intikam duygusu bırakabilir ancak geçmişte meydana gelen davranışlarla ilgili küskünlüğümüze tutunduğumuzda, gerçekten zarar verdiğimiz yalnızca kendimizdir.

Araştırmalar, affetmeme gibi olumsuz duygular taşımanın fiziksel sağlığımızı olumsuz etkilediğini gösteriyor. Duygusal yük; kan basıncımızı ve kalp atış hızımızı yükseltiyor, metabolik hastalık riskimizi  ve obezite riskimizi artırabiliyor. Yanlışlar üzerinde kafa yormak ve derin düşüncelere dalmak vücudumuzu stres altında tutabiliyor ve aynı zamanda stres hormonumuzun dolaşımda kalmasını sağlıyor.

Peki Affetmek Nedir?

Affetmek, geçmişte kilitli kalmak yerine şu anda var olmak için kendimizi serbest bırakmakla ilgilidir. Affetmek, bir yanlışın yapıldığını basitçe unuttuğunuz veya kişinin yaptığının doğru olduğunu kabul ettiğimiz anlamına gelmez. Daha çok, geçmiş olayın olumsuz duygu ağırlığından kurtulmak ile birlikte, genellikle, küskünlük ve intikam düşüncelerini bırakma kararını içerir.

Affetmeyi reddetmek, sizi geçmişte kilitli tutacak ve geleceğe adım atmanızı engelleyecektir.

Küskünlüğe devam etme kararı ile birlikte  geçmişte bize yanlış yapan birinin, şimdi ve gelecekte yaşamlarımız üzerinde olumsuz kontrol uygulamaya devam etmesine izin vermiş oluyoruz ve  kendimizi şimdiki zamanda daha dolu yaşamaktan, geleceğe doğru  daha özgürce hareket etmekten alıkoymuş oluyoruz.

Peki Nasıl Affederiz?

Olayın yaşandığını kabul edin. Ne kadar istesek de geçmişi geri getiremeyiz.

Affetmenin değerini ve hayatınızı nasıl iyileştirebileceğini kabul edin.

Mağdur rolünden uzaklaşın ve sizi rahatsız eden kişinin hayatınızda sahip olduğu kontrolü ve gücü bırakın.

Size verilen zararın davranışlarınızı nasıl etkilediği hakkındaki duygularınızı kabul edin ve onları serbest bırakmak için çalışın.

Sadece bir olayın meydana geldiğini değil, arkasında hoş olmayan duyguların kaldığını da kabul edin. Öfkelenmek ya da incinmek sorun değil, ancak bu duyguları ömür boyu bağlılık olarak taşımak sizin yararınıza değil.

Geçmişin bugün sizi kontrol etmeye devam etmesine izin vermektense, şimdiki zamanda duygularınızı kontrol altına almakla kazanılacak daha çok şey olduğunu kabul edin.

Affetmenin değerini ve hayatınızı nasıl iyileştirebileceğini kabul edin.

Başkalarını affetmeyi öğrenmek biraz zaman alabilir ancak affetmeyi karşı tarafa hediye olarak değil  kendinize verdiğiniz en büyük hediye olarak kabul edin.

Detaylar

Tarih:
Ocak 26, 2022
Saat:
8:00 am - 5:00 pm

Yorum yap