ÜLKEMİZDE YAŞANAN BU ZOR ZAMANLARDA EN ÇOK İHTİYACIMIZ OLAN ŞEY; UMUT


Umut, hissettiğiniz ve deneyimlediğiniz her şeydir, en karanlık olarak gördüğünüz zamanlarda bile umut size hep rehberlik eder ve sizi dış dünyaya yaklaşma şeklinizi derinden değiştirebilecek iç manzaranızı değiştirme fırsatı sunar.


Çoğu insanlar umut kavramını küçümsenmiş bir düşünce, günlük yaşamda hiçbir faydası olmayan belirsiz bir inanç olarak görür. Bu görüş, umudun yanlış bir yorumudur. Umut, ‘her şeyin yolunda gideceği’ hissini güçlendirerek, hayatta kötü yaşanan olayların içinde iyi şeylerin de olduğunu ve olabileceğini size hatırlatır ve daha parlak bir yarının olasılıklarına dair bir güvenlik hissi aşılar.


Her iş, her buluşma ve giriştiğimiz diğer her durum, içinde bir umut barındırır. Bize duygusal acı veren umut değildir.


Umut, değişim ve belirsizlik karşısında esnek ve akıcı olmamızı sağlar. Kendi hayatınızda değişiklikler yapmamamıza engel olan umut ışığına bağlı olmanız değildir, bir kesinlik arayışı içinde olmanızdır. Bu yüzden hayatta ‘’belki’’ kelimesi çok anlam taşır.


Gelecek belirsizdir ne getireceğini bilmiyoruz, ama bilmemenin güzelliği, iyi bir şeyin olabileceği ihtimalini de açık bırakmasıdır. Belirsizliği, bugün hayal bile edemediğiniz sonsuz olasılıklar olarak görebilirsiniz ve bu belirsizlik ‘’belki ‘’ iyi bir şeye yol açabileceği anlamına gelebileceğini de düşünmelisiniz.

Bir hayal içinde yaşayalım ya da bugün olanları kabullenmeyelim demiyorum, ancak birçok olasılık için geniş bir alan yaratan geleceğin belirsiz olduğunu ve bu belirsizlik içinde her zaman umudun var olduğunu kabul edelim.

Martin Luther King Jr.’ın dediği gibi, “Dünyada yapılmış her şey, umut sayesinde yapılmıştır.’’

Yorum yap